ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ
Thursday, 02 November 2017 07:52

Προθεσμίες Erasmus+ 2018

• Σχέδιο κινητικότητας για προσωπικό σχολικής εκπαίδευσης:

Οι αιτούντες πρέπει να υποβάλλουν την αίτησή τους για επιχορήγηση ως την 1η Φεβρουαρίου στις 12:00 το μεσημέρι (ώρα Βρυξελλών) για τα σχέδια που αναμένεται να ξεκινήσουν μεταξύ 1ης Ιουνίου και 31ης Δεκεμβρίου του ίδιου έτους.

• Συμμαχίες γνώσης:

Οι αιτούντες πρέπει να υποβάλλουν την αίτησή τους το αργότερο έως τις 28 Φεβρουαρίου στις 12:00 το μεσημέρι (ώρα Βρυξελλών) για τα σχέδια που αρχίζουν την 1η Νοεμβρίου του ίδιου έτους ή την 1η Ιανουαρίου του επόμενου έτους.

• Συμπράξεις στον τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης, της ΕΕΚ, της σχολικής εκπαίδευσης και της εκπαίδευσης ενηλίκων:

Οι αιτούντες πρέπει να υποβάλουν την αίτησή τους για επιχορήγηση έως τις 21 Μαρτίου στις 12:00 το μεσημέρι (ώρα Βρυξελλών) για τα σχέδια που αρχίζουν μεταξύ της 1ης Σεπτεμβρίου και της 31ης Δεκεμβρίου του ίδιου έτους.

Η ΠΔΕ Πελοποννήσου συγχαίρει το Μουσικό Σχολείο Τρίπολης που απέσπασε το 2ο Ευρωπαϊκό βραβείο E-Twinning 2017 ( E-Twinning European Prize 2017 ) για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ERASMUS + με θέμα «Employability : A Challenge for youth – Dreams and Reality”, “Απασχόληση: Μία πρόκληση για τη νεολαία – Όνειρα και Πραγματικότητα». Το πρόγραμμα αυτό ήταν μία στρατηγική σύμπραξη μεταξύ 7 χωρών στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης που πραγματοποιήθηκε τις σχολικές χρονιές 2014-2015 και 2015-2016.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε σχετικά llnks:

eTwinning page

Ανακοινώσεις στον ηλεκτρονικό τύπο: 1 , 2

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Στο τμήμα της σελίδας μας που αφορά στο Erasmus+ αναρτήθηκαν:

η συμπληρωματική ανακοίνωση του ΙΚΥ για την σχολική εκπαίδευση,

τα έντυπα των  αιτήσεων για το ΚΑ1 και ΚΑ2 καθώς και ένας

Πρακτικός οδηγός για Διευθυντές Σχολείων

Ευχόμαστε σε όλους καλές γιορτές

Αναρτήθηκαν οι παρουσιάσεις των ενημερωτικών συναντήσεων  του erasmus +.

Μπορείτε να τις αναζητήσετε στη στήλη:

"ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ"

Tuesday, 25 October 2016 04:13

Erasmus+ 2017

Εκδόθηκαν  το φύλλο της εφημερίδας των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων με την πρόσκληση υποβολής προτάσεων  και ο οδηγός του προγράμματος Erasmus + για το 2017.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX%3AC2016%2F386%2F09&from=EN

Τους  όρους της πρόσκλησης, συμπεριλαμβανομένων των προτεραιοτήτων, μπορείτε να τους βρείτε στον οδηγό του προγράμματος Erasmus+ στην ακόλουθη διεύθυνση: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources_en (στα αγγλικά).

Για πληροφορίες  και τον οδηγό του προγράμματος στα ελληνικά μπορείτε να ανατρέχετε στο site του ΙΚΥ www.iky.gr

(σε λίγες μέρες)

ΠΔΕ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ