ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Thursday, 19 March 2020 09:38

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Written by

Ανακοινώνεται ότι, σε κάθε Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) της ΠΔΕ Πελοποννήσου, λειτουργεί Τηλεφωνική Γραμμή Βοήθειας, από τις 8:00 έως τις 14:00 κάθε εργάσιμης μέρας, στην οποία θα μπορούν να απευθύνονται γονείς, κηδεμόνες ή μαθητές/τριες (εφόσον είναι ενήλικοι/ες), που είτε έχουν αξιολογηθεί, είτε απευθύνονται προς τo Κ.Ε.Σ.Υ. για πρώτη φορά, για να αναζητήσουν συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη ή συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Επιπλέον, οι γονείς, κηδεμόνες ή μαθητές/τριες θα μπορούν να απευθύνονται στο Κ.Ε.Σ.Υ. της περιοχής τους και μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Το αρμόδιο Κ.Ε.Σ.Υ. θα λαμβάνει τα μηνύματα και θα επικοινωνεί με τον/ην αποστολέα ώστε να παράσχει την κατάλληλη υποστήριξη αξιοποιώντας τρόπους άμεσης ή έμμεσης υποστήριξης, ηλεκτρονικά (skype ή email) ή με τηλεφωνική επικοινωνία.

Σε κάθε Κ.Ε.Σ.Υ. θα τηρείται, με ευθύνη του/της Προϊσταμένου/ης, Βιβλίο Καταγραφής όλων των επικοινωνιών χωρίς να αναφέρονται τα στοιχεία των γονέων, κηδεμόνων και μαθητών/τριών, που θα προσφεύγουν για συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη ή συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό, έτσι ώστε να υπάρχει απόλυτη προστασία των προσωπικών τους δεδομένων.

Τα τηλέφωνα και τα emails των  ΚΕΣΥ Πελοποννήσου φαίνονται στον παρακάτω πίνακα

ΚΕΣΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

2752096065