ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΤΙΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τα εν λόγω σχολικά εγχειρίδια μαθητών/τριών, οι οδηγοί εκπαιδευτικών και το προσβάσιμο εκπαιδευτικό υλικό με τις συνοδευτικές εφαρμογές διανέμονται ΔΩΡΕΑΝ στις σχολικές μονάδες της χώρας. Βάσει της υπ΄ αρ. 707/Δ3/04-01-2023 Υπουργικής Απόφασης, για το σχολικό έτος 2023-2024 θα εκτυπωθούν και θα διανεμηθούν στις σχολικές μονάδες της χώρας μας από το Ι.Τ.Υ. Ε. –ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ, κατόπιν παραγγελίας από τον/τη Διευθυντή/ντρια του κάθε σχολείου με τη διαδικασία που ακολουθείται για την παραγγελία των σχολικών βιβλίων από το ΙΤΥΕ_ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ κάνοντας χρήση τον κωδικό του σχολείου.